Avrupa’da Staj 2018-06-12T12:58:07+00:00

Avrupa’da Staj Yerleştirme

Okuduğunuz bölümle ilgili veya çalıştığınız sektörle ilgili Avrupa’da bir firmada staj yaparak farklı bir deneyim elde edebilir, CV’nize Avrupa deneyimi ekleyebilir ve rakipleriniz karşısında bir adım öne çıkabilirsiniz.

Almanya, Polonya, İspanya gibi ülkelerde staj yapma ve aynı zamanda bu ülkelerde yaşarak hayatınız boyunca unutmayacağınız  bir deneyim sahibi olabilirsiniz.

Eğer üniversite öğrencisiyseniz Erasmus Plus programına katılarak Avrupa Birliği’nden aylık 500 Eur hibe de alabilirsiniz.

Erasmus Staj Programı (Erasmus +)

Erasmus + staj yerleştirme programı yükseköğretim kurumlarına kayıtlı öğrencilerin katılabildiği Avrupa Birliği Yaşam Boyu Öğrenim Program’larından biridir. Staj yerleştirme, katılımcı öğrencinin Avrupa ülkelerinde veya ortak ülkelerde yer alan bir şirketlerde, üniversitelerde veya akademik merkezlerde kendi alanındaki bir pozisyonda yapacağı çalışmayı kapsamaktadır.

Erasmus Staj Programına kimler katılabilir?

  • Yüksek öğrenim kurumlarına; üniversite, enstitü, akademi ve kurumlarda öğrenci veya personel iseniz,
  • Okulunuz Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü’nce verilen Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi – EÜB (Extended Erasmus University Charter – EUC) almaya hak kazanmış işe

Erasmus Staj Programına Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Programa üye üniversitenizin Erasmus sorumlusu eğitim görevlisiyle iletişime geçerek başvuru prosedürü ve ne zaman başvuru yapmanız gerektiği hakkında bilgi alabilirler.

Program süresi ne kadar?

Program katılım süresince öğrencilerin Erasmus program desteği yani hibe alabilme hakları en fazla 12 aydır. Öğrenciler katılım sürelerini 1 ay ile 12 ay arasında ayarlayabilmektedirler.

Ne kadar hibe alabilirim?

Erasmus + Staj programı kapsamında programa katılmaya hak kazanan öğrenciler yaşam masraflarını karşılayabilmeleri için Avrupa Birliği’nden aylık 500 Eur karşılıksız olarak hibe yardımı alabilmektedirler.